A CETIN teszteli bázisállomásai napenergiával történő energiaellátását

A CETIN Magyarország folyamatosan keresi az innovatív megoldásokat, hogy működését fenntarthatóbbá tegye. Ennek érdekében a vállalat három településen – Gyálon, Dunaharasztiban és Érden – teszteli, hogy mennyire hatékony a helyben termelt zöld energia felhasználása bázisállomásainak áramellátásához.

Magyarország egyik legnagyobb, független integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltatója mintegy 4000 bázisállomást, telephelyet üzemeltet. A vállalat 2022 szeptemberében indított tesztprogramot, hogy megvizsgálja, mennyire hatékonyan és milyen mértékben képes a napenergia fedezni ezek áramszükségletét.

Zöldebb út a távközlési üzemeltetéshez

A CETIN elkötelezett a korszerű, hatékony és nagy rendelkezésre állású technológiák mellett, amelyek támogatják környezetünk védelmét. Célunk, hogy hosszú távon fenntartható megoldásokat találjunk a mobil távközlési hálózati infrastruktúránk energiahatékonyságára. Ezért három magyarországi bázisállomásunkon megkezdtük a napelemes rendszerek üzemi tesztelését. 

A hat hónapos kísérleti projektek során valós körülmények között, több különböző konfigurációban teszteltük a fotovoltaikus napelemes rendszerek telepítését, figyelemmel kísérve az engedélyezési eljárást, a villamosenergia-megtakarítást, valamint a lehetséges telepítési módszereket és alkalmazásokat. A kísérleti projektek eredményei alapján dönthetünk a villamosenergia-ellátás jelentős környezeti előnyökkel járó fenntartható átalakításáról, figyelembe véve a tényleges energiapolitikai környezetet és az ösztönzőket.

Innovatív megoldások  

A napelemek alapvetően egyenáramot (DC) termelnek, és a bázisállomások távközlési berendezései is egyenáramot használnak. Az országos villamosenergia-rendszer, az átviteli hálózat viszont váltakozó áramot (AC) szolgáltat, és a bázisállomások berendezéseinek hűtésére szolgáló légkondicionáló rendszerek jellemzően szintén váltakozó áramot használnak. Az első tesztelt bázisállomáson, Gyálon a napelemek közvetlenül egyenárammal látják el a távközlési berendezések teljesítményigényét, így az egyenáram váltóárammá alakításával nem keletkezett veszteség. A rendszer nem méretezhető úgy, hogy a teljes igényt fedezze, így a szükséges többletenergiát a hálózat biztosítja.

A második, érdi telephelyen a megtermelt egyenáramú energiát váltakozó áramra alakították át, és azt teljes egészében a bázisállomás energiaigényének kielégítésére használják, hálózati visszatáplálás nélkül. Ezzel a kísérlettel azt teszteltük, hogy milyen hatékonysággal lehetne a jövőben egy nagyobb rendszert megvalósítani a bázisállomás teljes ellátására hálózati energia felhasználása nélkül.

A harmadik állomáson, Dunaharasztiban a megtermelt egyenáramot szintén váltakozó áramra alakították át, és ebben az esetben a hálózatba táplálták vissza – lényegében ezen az elven működnek a lakossági napelemes megoldások. Itt intelligens teljesítményérzékelő mérte a hálózatba visszatáplált energia mennyiségét.

Fenntarthatóbb, zöldebb jövő

A kísérleti programban részt vevő három bázisállomáson összesen 33 napelemet telepítettek, amelyek várhatóan összesen közel 18,1 MWh villamos energiát takarítanak meg évente (ez egy átlagos magyar háztartás éves energiafogyasztásának hétszerese, egy mosogatógép 9100-szoros beindítása vagy 1,7 millió okostelefon feltöltése). A kísérleti projektek a hagyományos erőművek helyett a zöld energia hasznosításával telephelyenként évente mintegy 2,2 tonnával csökkentették az üvegházhatású gázok kibocsátását.